Valid XHTML 1.0 Transitionalstrona główna
warto zobaczyć w powiecie!
trasy i wycieczki po powiecie
wpisz się na księgę gości!
materiały do pobrania
mapka powiatu
linki do ciekawych stron
publikacje użyte do stworzenia strony
kontakt z autorem
współpraca, partnerzy, reklama
Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego
W Środku Polski


Opis gminy Ksawerów

Pałac Kindlerów w Widzewie.

Widzew to dawna wieś „państwa pabiańskiego” ze stolicą w Pabianicach. Były to włości należące przez setki lat do kapituły krakowskiej. W roku 1897 miejscowość została zakupiona przez pabianickiego fabrykanta Rudolfa Kindlera. Zbudował on tutaj drewniany dworek z pięknym ogrodem. W 1897 roku Oskar Kindler (syn Rudolfa) wzniósł na jego miejscu istniejący do dziś okazały pałac. Rezydencja, której projektantem był J. Markiewicz wzniesiona została w stylu neorenesansu-francuskiego chateau. Była to inwestycja opiewająca na gigantyczną wówczas sumę 120 tysięcy rubli.


Pałac w Widzewie.

Pałac w Widzewie.


Po śmierci Oskara majątek przeszedł w ręce jego córek: Heleny i Zofii. Helena Herse była żoną właściciela domu mody w Warszawie. Podjęła się samodzielnego administrowania majątkiem. Natomiast Zofia Loth to matka Stanisława, reżysera filmowego mieszkającego w USA. W Widzewie zajmowała się ogrodem i szkółką drzew. Podług decyzji Heleny Herse ziemia miała zostać rozparcelowana, jednak przeszkodził temu wybuch wojny, podczas której stacjonował tutaj Lwowski Dywizjon Myśliwski wchodzący w skład Armii Łódź. Do czasu swojej śmierci w roku 1935 w pałacu mieszkała żona Oskara Kindlera, Stefania z Wernerów (właścicieli dóbr w Puczniewie).


Pałac w Widzewie.

Pałac w Widzewie.


W lutym 1945 roku majątek przejęło Wojsko Polskie, a następnie Państwowy Fundusz Ziemi. Teren został przekazany nowo powstałej w Łodzi Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego. Rok później przeniesiono również tutaj Liceum Ogrodnicze z Ostrowa koło Łasku. W pałacu mieściła się szkoła i internat. W PRL na terenie dawnego folwarku widzewskiego działało Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze Widzew, oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Ksawerów. Po nastaniu „nowej rzeczywistości” budynek przejął w roku 1991 Łódzki Bank Rozwoju. Po roku 2000 rezydencję zakupił Holender. Budynek został wyremontowany. Niedawno znów został wystawiony na sprzedaż za 4,1 mln zł. Ofertę sprzedaży można było obejrzeć (jeszcze na początku kwietnia 2008) na Allegro. Zakończona została pod koniec marca 2008 i pałac ponownie przeszedł w ręce prywatne.


Więcej o pałacu na stronie:

Zamki i Pałace Województwa Łódzkiego


Tekst: Tomek Szwagrzak

Zdjęcie: Tomek Szwagrzak